AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Dzień Lasu w Nadleśnictwie Zwierzyniec

W dniu 7 października pracownicy Nadleśnictwa Zwierzyniec uczestniczyli w imprezie promującej polski model leśnictwa oraz Lasy Państwowe.

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pw.  Św. Wojciecha oraz Matki Bożej Różańcowej w Nieliszu. Msza Św. sprawowana była w intencji pracowników Nadleśnictwa i ich Rodzin. W uroczystości uczestniczyły sztandary ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Nieliszu oraz Kombatanci. Po nabożeństwie przemaszerowano wraz z kapłanem i sztandarami do pobliskiego lasu Leśnictwa Nowiny, gdzie nastąpiło poświęcenie Krzyży Św. Wojciecha i Tadeusza Kościuszki.

 

Miejsce w którym postawiono krzyż Św. Wojciecha ma ścisły związek z reliktami Św. Wojciecha, które były transportowane z kościoła w Nieliszu do parafii w Wielączy. Legenda głosi, że woły ciągnące wóz z reliktami w tym miejscu uklękły i nie chciały iść dalej. Podobno dzięki temu relikwie wróciły do parafii Nielisz. Dla upamiętnienia tego wydarzenia postawiono drewniany krzyż w latach dwudziestych XX wieku. Miejscowa ludność odprawiała przy krzyżu modły, a także był punktem orientacyjnym. Dla mieszkańców krzyż Św. Wojciecha miał bardzo duże znaczenie i na stałe wpisał się w krajobraz nieliskiego lasu. Dlatego też, nienadający się do remontu stary krzyż zastąpiony został nowym, dębowym krzyżem, który stoi dokładnie w tym samym miejscu co jego poprzednik.

 

O Krzyżu Kościuszki w Nieliszu najwięcej możemy się dowiedzieć z zapisów Jana Króla - poety, nauczyciela, publicysty, założyciela Związku Kombatanckiego w Nieliszu i Patrona Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Z jego relacji dowiadujemy się że krzyż ów stanął w 100-lecie śmierci Generała w 1917 roku. Krzyż ten postawił ksiądz Teratycki i leśniczy Nowakowski. Z przekazu ustnego, żywa jest legenda że Tadeusz Kościuszko w drodze na wojnę przeciw Rosji zatrzymał się w tym miejscu na odpoczynek. Krzyż Kościuszki stał się symbolem pierwszej polskiej konstytucji. Co roku odbywały się przy nim uroczystości związane z obchodami rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Do 1933 roku honorową wartę pod krzyżem Kościuszki pełnił Antoni Kornański, weteran powstania styczniowego. Wartę wystawiała także Straż Pożarna. Ostatnie obchody uczczenia Konstytucji w tym miejscu odbyły się w 1948 roku. Ze względu na stopień zniszczenia oryginalny krzyż musiał być zastąpiony nowym, dębowym krzyżem.

Po uroczystym poświęceniu Krzyży, nastąpiła część terenowa promująca polski model leśnictwa. Na terenie Leśnictwa Nowiny zaprezentowana została tzw. otwarta szkółka leśna zaopatrująca w sadzonki Nadleśnictwo oraz osoby prywatne.