Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystość promująca leśnictwo

Zgodnie z coroczną tradycją pracownicy Nadleśnictwa Zwierzyniec oraz zaproszeni goście spotkali się w ubiegły piątek na uroczystości promującej polski model leśnictwa oraz Lasy Państwowe.

 

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia i otwarcia nowo wybudowanej kancelarii leśnictwa Smolnik zlokalizowanej w miejscowości Bukownica. Dla uczczenia 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę posadzono w tym miejscu również symbolicznego dęba. Drzewo to będzie swoją potęgą i długowiecznością przypominać kolejnym pokoleniom piękną historię walczących o niepodległą ojczyznę.

 

          Kolejnym punktem spotkania załogi było odsłonięcie i poświecenie odnowionego pomnika w uroczysku Starzyzna w leśnictwie Smolnik w sąsiedztwie miejscowości Margole. W ulokowanej w lesie gajówce zamieszkiwały kiedyś dwie rodziny leśników, a w czasie II Wojny Światowej ukrywali się tu także partyzanci. Dnia 4 kwietnia 1943 roku Starzyznę zaatakował oddział niemieckich wojsk. Zginęło 16 osób, a gajówka doszczętnie spłonęła. Postawiony w tym miejscu w latach 60. pomnik została aktualnie staraniem i kosztem Nadleśnictwa Zwierzyniec odnowiony i opatrzony nową tablicą poświęconą pamięci poległych i pomordowanych na tym terenie, którzy swe życie oddali za wolną Polskę. W trakcie uroczystości Nadleśniczy oraz leśniczy Leśnictwa Smolnik przypomnieli zgromadzonym tragiczną historię tego miejsca.

 

Zakończeniem tego dnia była dla zwierzynieckich leśników uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji pracowników, emerytów i ich rodzin w kościele p.w. Św. Stanisława BM. w Górecku Kościelnym, gdzie homilię wygłosił proboszcz ks. Jarosław Kędra.

 

Zdjęcia z opisanych wydarzeń prezentujemy poniżej.