Lista aktualności Lista aktualności

Zwalczanie kornika ostrozębnego

Jedynym sposobem walki z kornikiem jest usunięcie (wycinka) drzew przez niego zasiedlonych.

Na terenie Nadleśnictwa Zwierzyniec obserwujemy narastający pojaw kornika ostrozębnego.

Drzewa zasiedlone można rozpoznać m.in. po rudziejącym igliwiu w koronach. W działaniach gospodarczych związanych ze zwalczaniem pojawiajacyh się owadów najważniejsze jest jak najszybsze całkowite usunięcie drewna i gałęzi z terenu leśnego. Działanie to wykonane w określonym okresie może doprowadzic do przerwania cyklu rozwojowego owada przez co nie będzie on zdolny do dalszego namnażania i rozprzestrzeniania. W walce z kornikiem podstawowym zadaniem właścicieli lub zarządców lasów (w tym nadleśnictw) jest dokonywanie ich okresowego przeglądu - w razie stwierdzenia podczas lustracji oznak zamierania drzew (zmiana koloru igliwia) należy jak najszybciej podjąć działania gospodarczo-ochronne.

 

W Leśnictwie Bukownica w ostatnich dniach po zauważeniu 3 zasiedlonych drzew podjęto decyzję o ich natychmiastowym usunięciu. W trakcie wykonania prac stwierdzono już opanowanie kilkunastu drzew zgrupowanych w jednym miejscu (na pow. około 10-12 arów). Wszystkie należało usunąć.

Korony drzew zasiedlonych przez kornika potrafią zmienić kolor nawet w ciągu kilku dni dlatego sprawą priorytetową jest systematyczny przegląd drzewostanów.

 

Zobacz również poprzednie wzmianki o korniku ostrozębnym:

1. Informator dotyczący kornika >>>

2. Kornik ostrozębny w naszych lasach >>>