AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Działania przeciw pożarom - pasy ppoż.

Wykonanie pasów przeciwpożarowych to jeden z elementów działań zapobiegania pożarom leśnym.

Pasy wykonuje się m.in. w sąsiedztwie linii kolejowych, dróg publiczncyh i innych miejscach najbardziej narażonych na powstawanie pożarów w sąsiedztwie niektórych drzewostanów (młodszych, iglastych).

Pasy przeciwpożarowe wzdłuż linii kolejowych wykonywane obecnie są przez jej zarządcę. Wszelkie pozostałe pasy utrzymywane i zakładane są przez Lasy Państwowe z własnych środków w ramach szeroko prowadzonych działań ochrony przeciwpożarowej lasów.

Pas przeciwpożarowy to zagospodarowany fragment lasu, który zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, jak również ułatwia akcję gaśniczą na wypadek pożaru lasu.

Prezentowany na zdjęciach pas przeciwpożarowy w leśnictwie Debry składa się z bruzdy o szerokości 4 m oczyszczonej do niepalnej warstwy mineralnej gleby (poprzez orkę i przemieszanie). Bezpośrednio przy utrzymywanym środkami technicznymi pasie znajduje się zagospodarowana przez leśników strefa ekotonowa obsadzona gatunkami liściastymi (w tym wypadku brzozą). Takie wykonanie pasa ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia w razie jego zaprószenia - poprzez jego odizolowanie od materiałów palnych lub postawieie bariery z materiałów słabo palnych.

 

W związku z występującym obecnie dużym zagrożeniem pożarowym na naszym terenie prosimy o rozwagę podczas posługiwania się ogniem oraz przypominamy, że jego użycie jest dozwolone przepisami prawa w odległosci nie mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

 

Najwiekszy pożar w Lasach Państwowych, który miał miejsce 25 lat temu na kanale Lasów Państwowych - Echa Leśne